The EMB Professional EB7500PRO is a heavyweight 2-channel power amplifier delivering up to 7500W max output with versatile stereo, parallel, and bridge-mono modes. Designed for DJs, clubs, karaoke, and professional PA setups, it features premium Neutrik Speakon connectors, balanced XLR and 1/4" TRS inputs, and robust multi-layer protection circuits against overheating, short circuits, and low impedance loads. Weighing 43.4 lbs with precision gain controls, this amp ensures reliable, high-fidelity sound performance for demanding environments.
| ASIN | B07D42TVTC |
| Best Sellers Rank | #113,839 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #751 in Audio Component Amplifiers |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (38) |
| Date First Available | May 16, 2018 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Weight | 43.4 pounds |
| Item model number | EB7500PRO |
| Output Wattage | 7500 Watts |
| Product Dimensions | 17.25 x 16.5 x 3.5 inches |
| Speaker Amplification Type | active |
A**N
The Eb7500pro Review
Ok so I got this amp on December 8 2018. Its such an amazing piece of audio equipment. Why? The power, the way its built, and the protection circuitry. This amp is rated 600 watts at 8 ohms and 1200 watts at 8 ohm bridged BUT this amp is 2 ohm stable and it's about 1800 watts RMS at 4 ohms bridged. At 4 ohms stereo it's about 944 watts. At 2 ohms stereo it's about 978 watts. The protection circuit is featuring over heat protection, short circuit protection, current overflow protection, and low ohm loads protection. Most of the time if any of these events occur it will trip the actual circuit breaker on your receptacle. If not the circuit will engage on the desired channel if needed. The subwoofer I am using is a skar audio zvx 12v2 d2 it's a dual to ohm setup wired in parallel at 4 ohms final impedance wich is perfect for the bridged 4 ohm load. The dual cooling fans are actually moderately loud. But when u start playing music at that 4 ohm load that's generating a lot of heat and the fans start to increase their speed When the temperature hits that point. But over that point will trip the breaker. This amp is about 54 pounds. It has four 63 volt storage capacitors and 12 charge capacitors per output channel. The one thing I do not like about this amp is that is has an automatic clip limiter built inside of it. So when u start to clip it turns the volume down and u can not disable this protection feature. This amp draws ALOT of current hints the protection circuit. The lights in my house dim at -15 db probably because of that 4 ohm bridge load. I also tried to put a 2 ohm load on the amp in bridge mode and the protection circuit engaged there for telling me no no no. I also tried a 1 ohm load in stereo and the same results arise. This amps lowest load is 2 ohms in stereo and 4 ohms in bridged. This baby is well worth the price it arrived within two days. And I have no problems thanks
I**K
and probably the best value on the market for a high powered PA ...
M**3
To bad
S**E
power as needed, with some headroom
for starters, this amplifier is well built, about 52 lbs... it has 4 large storage capacitors 63volts, a very large full copper toroidal power transformer, two rear fans in rear and 12 caps per rail on the heat sinks, air flow from front to back.... the design such as the front panel is like one of the qsc light weight amplifiers... this amplifier is about 500 to 600 watt power burst, it can push 15's fairly well, 12's even better with additional head room... for best results run this amplifier on a at least 20 amp or larger breaker... the manual says 600 watts rms under 8 ohms... one thing i noticed on the front panel it has a dust filter, but on the sides of this amplifier are none... things that the manufacturer could of improved on is eight 100 volt storage capacitors, instead of four 63 volts, a larger heavier gauge power cord would be better... overall, for quality and build this amplifier should last a fairly long time......
S**C
Happy Wife *Great Music Life * Listening Outside
Awesome .. Super Great
A**R
Decent product
F**O
It's AMAZING
M**.
Loads of power
Using this amp to drive a pair of JBL 225s. Amazing sound and loads of power. Have another EMB driving a pair of 18โ folded horn subs. Iโve yet to clip either amp. They look pretty, best guess approaching a kilowatt into 4 ohm load. One of my favorites.