| ASIN | B000XFVYRK |
| Actuator Type | Hinge Lever |
| Best Sellers Rank | #143,787 in Computers ( See Top 100 in Computers ) #325 in KVM Switches #2,373 in Computer Monitor Accessories |
| Brand | TRIPP LITE |
| Brand Name | TRIPP LITE |
| Circuit Type | 2-way |
| Color | black |
| Connectivity Protocol | Ethernet, USB |
| Connector Type | Screw |
| Connector type | Screw |
| Contact Material | Alloy Steel |
| Contact Type | Normally Open |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Push Button |
| Current Rating | 1 Amps |
| Current rating | 1 Amps |
| Customer Reviews | 3.9 out of 5 stars 27 Reviews |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Global Trade Identification Number | 00037332138903, 00037332152657 |
| Included Components | Rack Console KVM,19" LCD,1U |
| International Protection Rating | IP00 |
| Item Dimensions | 74.9 x 48.3 x 17.8 centimeters |
| Item Type Name | TrippLite KVM Console with 19" LCD (B021-000-19) |