The Irritrol R811-24VACG Replacement Solenoid is a high-performance irrigation valve component designed for easy installation and reliable operation. Compatible with multiple valve brands, it features a captive hex plunger, male threaded connectors, and delivers 24VAC power with 40 amp inrush and 20 amp holding current. Built with durable materials, it ensures long-lasting, maintenance-friendly irrigation control.
| ASIN | B00068JC14 |
| ASIN | B00068JC14 |
| Brand Name | Irritrol |
| Connector Type | Threaded |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (917) |
| Date First Available | 21 May 2013 |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Global Trade Identification Number | 00090258043522 |
| Included Components | R811-24VACG |
| Inlet Connection Size | 1 Inches |
| Inlet Connection Type | threaded |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Item Dimensions | 5.1 x 2.5 x 2.5 centimeters |
| Item Weight | 10 Grams |
| Item model number | R811 |
| Manufacturer | Irritrol |
| Manufacturer | Irritrol |
| Material Type | Brass, Stainless Steel, or Plastic |
| Model Number | R811 |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Ports | 2 |
| Outlet Connection Size | 1 Inches |
| Outlet Connection Type | 1 inch |
| Product Dimensions | 5.08 x 2.54 x 2.54 cm; 10 g |
| Size | 2 |
| Specification Met | CE |
| Thread Size | 1 inches |
| Thread Type | MALE |
| UPC | 737946114385 090258043522 |
| Unit Count | 1 Count |
| Valve Type | Solenoid Valve |
D**Y
Perfect thank you
J**N
T**H
Works great
J**S
R**K
I saw reviews that indicated that the valve doesn't close for some older valves with this solenoid. Sure enough, mine has that problem! Several reviews indicated that they fixed the problem by removing the white plastic spacer. The engineer in me told me that part has a role in this design and should not simply be removed. Irritrol didn't simply have some extra white plastic and concluded they could get rid of it here! I removed the white plastic part from the old solenoid and compared it to the new plastic piece. See attached photos. The new white plastic part is noticeably taller. The height difference appears to be entirely in the lower section of the white part. I used a flat file to evenly remove material from the back side of the white plastic (lower section) until the old and new parts were roughly the same height. The overall height of the modified white part is about 5.6mm. The height of the bottom section after modification is about 3.3mm It seems to work fine and all parts are present!