BG Electricalโs CCF2.5/50-BG cable clips offer a pack of 50 robust, grey polypropylene clips designed for 2.5 mm twin and earth cables. Featuring UV stabilization, hardened zinc-coated nails with safety bends, and a unique return hook, these clips ensure secure, durable, and fast installations that endure extreme weather and chemical exposure.
| Manufacturer | BG Electrical |
| Part Number | CCF2.5/50-BG |
| Product Dimensions | 4 x 3 x 4.5 cm; 20 g |
| Item model number | CCF2.5/50-BG |
| Colour | Grey |
| Style | Twin and Earth Cable Clips 2.5 mm |
| Finish | solid color |
| Material | Polypropylene |
| Shape | U-Shape with Hook |
| Item Package Quantity | 1 |
| Number of Pieces | 50 |
| Measurement System | Metric |
| Compatible fastener range | 2.5 mm |
| Included Components | 1 x 2.5MM Twin and Earth Cable Clips, Grey |
| Batteries Required? | No |
| Item Weight | 20 g |
O**N
Make a neat job of cables
S**N
Good quality, great price
It's all in the headline. Good quality, really good price.
J**T
Cheap and cheerful
Not particularly sturdy, nor are the nails of the best quality, but they're cheap and do the job.
T**H
6mm cable clip
Bought these for some grey 6mm twin and earth to wire in a new cooker.I read some of thee comments from the 1 star section and that nearly put me off.Take it from me... they are suitable for 6mm twin and earth...they are good quality, so whether your wiring up a shower or a cooker and need to clip your cable then get these, nuf said!!
A**R
Good value
All good thanks
W**A
Ordered 10mm but received 16mm
Ordered 10mm cable clips but received 16mm. Got the job done anyway.