The Irritrol R811-24VACG Replacement Solenoid is a high-performance irrigation valve solenoid designed for easy installation and reliable operation. Featuring a captive hex plunger and male threaded connector, it supports 24VAC with 40 amp inrush and 20 amp holding current, making it compatible with multiple valve brands including Irritrol, Hardie, and Richdel. Highly rated by users, it offers a durable, efficient solution to replace older or faulty solenoids without costly system overhauls.
| ASIN | B00068JC14 |
| Best Sellers Rank | #28,811 in Industrial & Scientific ( See Top 100 in Industrial & Scientific ) #13 in Solenoid Valves |
| Brand | Irritrol |
| Brand Name | Irritrol |
| Connector Type | Threaded |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars 943 Reviews |
| Global Trade Identification Number | 00090258043522 |
| Included Components | R811-24VACG |
| Inlet Connection Size | 1 Inches |
| Inlet Connection Type | threaded |
| Item Dimensions | 2 x 1 x 1 inches |
| Item Weight | 10 Grams |
| Item dimensions L x W x H | 2 x 1 x 1 inches |
| Manufacturer | Irritrol |
| Manufacturer Part Number | R811-24VACG |
| Material | Metal |
| Material Type | Metal |
| Model Number | R811 |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Ports | 2 |
| Outlet Connection Size | 1 Inches |
| Outlet Connection Type | NPT |
| Size | 2 |
| Specification Met | CE |
| Thread Size | 1 inches |
| Thread Type | Male |
| UPC | 737946114385 090258043522 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Valve Type | solenoid |
J**N
Replacement for older Rain Bird valves with some modification
J**S
Good replacement for Irritrol 2713APR
R**K
Seems to be a good valve solenoid - following a small modification.
I saw reviews that indicated that the valve doesn't close for some older valves with this solenoid. Sure enough, mine has that problem! Several reviews indicated that they fixed the problem by removing the white plastic spacer. The engineer in me told me that part has a role in this design and should not simply be removed. Irritrol didn't simply have some extra white plastic and concluded they could get rid of it here! I removed the white plastic part from the old solenoid and compared it to the new plastic piece. See attached photos. The new white plastic part is noticeably taller. The height difference appears to be entirely in the lower section of the white part. I used a flat file to evenly remove material from the back side of the white plastic (lower section) until the old and new parts were roughly the same height. The overall height of the modified white part is about 5.6mm. The height of the bottom section after modification is about 3.3mm It seems to work fine and all parts are present!
X**X
R811-24VACG Replacement Solenoid
L**E
This worked on my ancient Rain Bird valve
R**O
Worked perfect
A**R
Works great butโฆโฆโฆ
A**R
durability
Bought 2 in September 2022, both are inoperative now!