title: "K&N RG-1001RD Universal Chrome Filter"
brand: "k&n"
in_stock: true
category: "K&N"
url: https://www.desertcart.pl/products/742334061-k-and-n-rg-1001rd-universal-chrome-filter
store_origin: PL
region: Poland
---
# K&N RG-1001RD Universal Chrome Filter
**Brand:** k&n
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** K&N RG-1001RD Universal Chrome Filter by k&n
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- k&n enthusiasts
## Why This Product
- Trusted k&n brand quality
## Description
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B00AFRIVNQ |
| Amazon Bestseller | #324,774 in Automotive ( See Top 100 in Automotive ) #1,707 in Automobile Engine Air Filters |
| Brand Name | K&N |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (4,962) |
| Fit Type | Universal Fit |
| Global Trade Identification Number | 00024844313317 |
| Item Dimensions L x W x H | 15.2L x 15.2W x 17.1H cm |
| Item Weight | 1.73 Pounds |
| Manufacturer Part Number | RG-1001RD |
| Model Number | RG-1001RD |
| OEM Equivalent Part Number | RG-1001RD |
| Product Grade | Replacement Part |
| UPC | 024844313317 |
| Unit Count | 1.0 Count |
## Product Details
- **Fit Type:** Universal Fit
- **OEM Part Number:** RG-1001RD
- **Product Dimensions:** 15.2L x 15.2W x 17.1H cm
## Images
## Questions & Answers
**Q: will this fit 2008 gmc sierra Denali?**
A: Depends on how big your intake tube is
**Q: Whats the difference with the RR-3003 ?**
A: If your intake tube is 3" or 3.5" or 4" in diameter