title: "Tycon RPSTL48-100-500 100W Continuous Solar Remote Power System with 48V Battery & 20A"
brand: "tycon"
in_stock: false
category: "Electronics"
store_origin: PL
region: Poland
---
# Tycon RPSTL48-100-500 100W Continuous Solar Remote Power System with 48V Battery & 20A
**Brand:** tycon
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Tycon RPSTL48-100-500 100W Continuous Solar Remote Power System with 48V Battery & 20A by tycon
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- tycon enthusiasts
## Why This Product
- Trusted tycon brand quality
## Description
The RPSTL RemotePro series outdoor power systems are designed for applications that require a primary offgrid power source to run various equipment The vented weatherproof enclosures have generous space inside for mounting customer equipment A 19 1U rackmount feature is integral to the enclosure as are multiple DIN Rail mounts All enclosures are hinged and gasket sealed with locking latches for security The latches can be locked using a standard customer supplied padlock The enclosures can be mounted to a wall or pole with the included mounting bracket system Poles up to 11 diameter can be accommodated The 500W and 1000W panel systems come with a topofpole mount which includes the pole and concrete anchors for anchoring the flanged pole to a foundation The 48V battery systems feature a stateoftheart manageable temp compensated MPPT charge controller with integrated monitoringcontrol and 7 port gigabit PoE switch The outputs are 24VDC48VDC selectable via the web interface or SNMP Enclosures have three cable gland ports for CAT5 cable antenna cablesconnectors or other cabling The enclosures include a thermostatically controlled fan which turns on automatically when the temperature exceeds 45C Features. Complete Remote Power Solution for OffGrid Operation. Weatherproof Outdoor Enclosure with up to 400Ah Battery. Enclosures can be Wall or Pole Mounted. High Performance Sealed Lead Acid Batteries. Manageable MPPT Charge Controller. Thermostatically Controlled VentilationSpecifications. Wattage 100W. Voltage 48V. Amperage 20A