brand: "apc"
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Apc"
store_origin: PL
region: Poland
---
# 1200VA / 650W power capacity 2 USB ports (Type-C & Type-A) 5V/2A each 8 surge-protected battery backup outlets APC UPS 1200VA Line Interactive UPS Battery Backup, BVK1200M2 Backup Battery with AVR, 2 USB Charging Ports (Type C/Type A), Back-UPS Uninterruptible Power Supply
**Brand:** apc
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🔋 Power up your productivity—never miss a beat with APC’s smart backup solution!
## Quick Answers
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- apc enthusiasts
## Why This Product
- Trusted apc brand quality
## Features
- 1200VA / 650W Line-Interactive UPS battery backup
- 8 Outlets (NEMA 5-15R). All outlets offer battery backup with surge protection
- 2 USB Charging Ports: 1 Type C, 1 Type A (5V, 2A per USB charger port)
- Warranty: 3 Years Repair or Replace via APC Support on APC UPS model BVK1200M2
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B0B39RJHJ8 |
| Batteries | 1 12V batteries required. |
| Best Sellers Rank | #79 in Computer Uninterruptible Power Supply Units |