title: "pkg Pair of Memphis PR12S4V2 Power Reference 12\" SVC 4 Ohm Subwoofers with Power Acoustik RZ1-1500D Monoblock 1500W Max Class D RAZOR Series Full Range Amplifier"
brand: "memphis power acoustik"
in_stock: false
store_origin: PL
region: Poland
---
# pkg Pair of Memphis PR12S4V2 Power Reference 12" SVC 4 Ohm Subwoofers with Power Acoustik RZ1-1500D Monoblock 1500W Max Class D RAZOR Series Full Range Amplifier
**Availability:** ❌ Out of Stock
## Quick Answers
- **What is this?** pkg Pair of Memphis PR12S4V2 Power Reference 12" SVC 4 Ohm Subwoofers with Power Acoustik RZ1-1500D Monoblock 1500W Max Class D RAZOR Series Full Range Amplifier by memphis power acoustik
- **Is it available?** Currently out of stock
## Best For
- memphis power acoustik enthusiasts
## Why This Product
- Trusted memphis power acoustik brand quality
## Description
pkg 2 MEMPHIS PR12S4V2 SUBS 12" SUBWOOFERS SPEAKERS + RZ1-1500D AMPLIFIER NEW
## Features
- PR12S4V2 - Subwoofer Size: 12" | Sensitivity: 86dB | Magnet Size: 60 oz | 2” black anodized aluminum vented voice coil former | High-temp TIL voice coil former | Lightweight cone for increased efficiency | Improved suspension & coil design for PR-V2 models | Tough rubber top gasket | High-strength wide roll surround | Single Voice Coil | Power Handling: 250 Watts RMS | Peak: 500 Watts RMS | Mounting Depth: 5.54"
- RZ1-1500D - Monoblock RAZOR Series Full Range Class D Car Amplifier | RMS Power Rating: 4 ohms: 600 watts x 1 chan. | 2 ohms: 900 watts x 1 chan. | Max power output: 1500 watts x 1 chan. | Pulse Width Modulated MOSFET power supply | Wired remote bass level control included
- LED power (green) and protect (red) indicators | Variable Bass Boost (0 to +12 dB bass boost at 50 Hz) | Soft start turn-on | Mono channel operation Speaker-level (high-level) inputs | 3-way protection circuitry (thermal, overload, and speaker short protection)