title: "TX-NR5100 7.2-Channel 8K AV Receiver"
brand: "onkyo"
in_stock: true
reviews_count: 13
category: "Onkyo"
url: https://www.desertcart.pl/products/340529836-tx-nr5100-7-2-channel-8k-av-receiver
store_origin: PL
region: Poland
---
**Brand:** onkyo
**Availability:** ✅ In Stock
## Summary
> 🎧 Elevate your home theater game — where epic sound meets next-level gaming!
## Quick Answers
- **What is this?** TX-NR5100 7.2-Channel 8K AV Receiver by onkyo
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- onkyo enthusiasts
## Why This Product
- Trusted onkyo brand quality
## Features
- HDMI 2.1 with 8K: HDMI 2.1 is the most recent update of the HDMI spec and supports eARC, a range of higher video resolutions and refresh rates including 8K60 and 4K120, and Dynamic HDR formats. 8K delivers a super-immersive viewing experience with 2x the horizontal and vertical resolution of 4K, and 4 times as many pixels; and combined with 60Hz refresh rate enables smooth and sharp viewing of content with high-speed action. HDMI 2.1 with 8K and eARC ensures your system is ready for the clearest and cleanest picture available both now and down the road.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B099X8SGJ5 |
| Audio Encoding | DTS |
| Audio Output Mode | Surround |
| Audio Output Type | Speakers |
| Best Sellers Rank | #110,534 in Electronics ( See Top 100 in Electronics ) #129 in Audio Component Receivers |