title: "Morse 237ULR60 - Raider Plus Right Angle Worm Gear Speed Reducer - Solid Shaft, 60: 1 Ratio, 2.3700 in Center Distance, Right & Left Hand Output"
brand: "morse"
in_stock: true
category: "Hi"
store_origin: PL
region: Poland
---
# Morse 237ULR60 - Raider Plus Right Angle Worm Gear Speed Reducer - Solid Shaft, 60: 1 Ratio, 2.3700 in Center Distance, Right & Left Hand Output
**Brand:** morse
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Morse 237ULR60 - Raider Plus Right Angle Worm Gear Speed Reducer - Solid Shaft, 60: 1 Ratio, 2.3700 in Center Distance, Right & Left Hand Output by morse
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- morse enthusiasts
## Why This Product
- Trusted morse brand quality
## Description
Commercially available bearings and seals make maintenance trouble-freeModular worm gear design provides over 10 million configurations from stock componentsDouble sealing capability on input and output shaftsDimensionally interchangeable with major industry competitorsAlso available in Washdown DutySpecification: ratio: 60:1maximum output torque: 29.1 in-lbs @ 1750 rpmcenter distance: 2.3700 inhousing material: Cast Ironmaximum input horsepower: 0.970 hp @ 1750 rpmoverhung load capacity: 1770 lboutput direction: Right & Leftstandard base kit: XF9000manufacturer reducer size: 237vertical low base kit: XF9002input type: Solid Shaftvertical high base kit: XF9003output type: Solid Shaftvertical j base kit: XF9004output size: 1.1250 inhollow output flange kit: XF9001reduction: Singletorque arm kit: XF9007input torque: 34.93 in-lbs @1750 input rpm, 1 HPmaximum output rpm: 29.100 @ 1750 rpm input
## Features
- ratio: 60:1
- maximum output torque: 29.1 in-lbs @ 1750 rpm
- center distance: 2.3700 in