brand: "black+decker"
in_stock: true
reviews_count: 8
store_origin: PL
region: Poland
---
**Brand:** black+decker
## Best For
- black+decker enthusiasts
## Why This Product
- Trusted black+decker brand quality
## Features
- 12V MAX cordless lithium drill     12V MAX Lithium drill is 35% more compact than previous version     Workmate transforms into a roomy workbench or bench tool stand     Heavyweight steel design holds up to 550-pound    ›See more product details
## Images
## Available Options
This product comes in different **Style** options.
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐
    Pretty much everything you could ask for in a supremely basic home tool kit.
*by B***N on Reviewed in the United States on July 12, 2019*
### ⭐⭐
    WARNING about their chargers
*by D***A on Reviewed in the United States on May 24, 2018*
While the tools work, 12V drill is definitely not powerful, but it does the work I bought it for. Problem I have is that I just happened to read the Safety tag on the battery charger (for no real reason just happen to read it.) The tag warns not to use the charger on any batteries other than their 16V and 20V batteries, as others may burst.....??? While I haven't charged mine yet, and I haven't seen any reviews of such situations with this particular model..... It's the lack of regard to consumer safety that is not acceptable. These tools take hours to charge, and I have a general trust in companies that if I plug to charge something, I don't have to worry about them blowing up.As far as the tools themselves... I'd give it a 5/5, especially for the price. These aren't at a professional level. But they definitely will get basic jobs done.