title: "Magnitude Lighting Converters E96L24DC-KO 96W 24VDC Voltage Dimmable Class 2 LED Driver"
brand: "inspired led"
in_stock: true
reviews_count: 5
store_origin: PL
region: Poland
---
# Magnitude Lighting Converters E96L24DC-KO 96W 24VDC Voltage Dimmable Class 2 LED Driver
**Brand:** inspired led
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Magnitude Lighting Converters E96L24DC-KO 96W 24VDC Voltage Dimmable Class 2 LED Driver by inspired led
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- inspired led enthusiasts
## Why This Product
- Trusted inspired led brand quality
## Description
## Images
## Customer Reviews
### ⭐⭐⭐⭐
    Works well for LED string with Insteon dimmer
*by R***H on Reviewed in the United States on August 9, 2020*
I'm using this with 8 meters of 24V LED string controlled by an Insteon dimmer and it works pretty well. I can dim down to 10% which is barely visible in the dark. For a dim glow we use 18% and for dining 22%. Between those two values I can perceive an annoying flicker, although my wife doesn't see it. People vary.My only objection is that the space in the enclosure for the connectors is really too small. It's nice having the overall size small, but these are really a bit too small for ease of use.
### ⭐⭐⭐⭐⭐
    Solved my LED strobing issue
*by T***R on Reviewed in the United States on November 15, 2021*
I installed a WAC Lighting 24VAC LED driver to power some LED tape lights. Unfortunately, the tape lights were strobing and driving me crazy. I found a comment somewhere on the web that I should try a 24VDC driver instead of AC. This Magnitude driver fit the bill and was cheaper than the WAC brand equivalent. It was easy to install with enough room in the integral j-box. I suggest you buy smaller than normal wire nuts to make the fit easier. I'm very pleased with this purchase.
### ⭐
    No Good.
*by R***. on Reviewed in the United States on August 1, 2022*
I bought 2 of them 1 month ago. One started lights flashing soon after installation. No dimmer, only 56W load. It kept flashing even with 4W load.I tried to replace it with 2nd one. 2nd one could handle only 56W of load without the lights flashing. So, I had to add another driver to handle 64W of the total load.